Jdi na obsah Jdi na menu
 


trio.png

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hry o marii a tak

cailin.grian4. 11. 2009 21:47

Dobrý večer všem,
četla jsem příspěvek Bartolomei o Hrách o Marii. Toto představení jsem viděla v Plzni asi před dvěma roky možná trošlu dřív. Je to nádhrné představení, krásný příběh, krásná muzika Bohoslava Martinů. Jsem zvědavá na provedení v ND, ale podle toho co říkáte Bartolomeo je to asi pěkné.

Abych se přiznala to obsazení mi taky docela vadí, sice na některé představení je mi to opravdu jedno a jdu tam právě kvůli krásné hudbě nebo podobně, ale na některé mi to mrzí. A myslím si, že se divadla tím opravdu ochuzují o diváky, jedná se hlavně o činohry a muzikály, kde hrajou lidi se zvučnými jmény a člověk pak může říct, já jsem viděl (a) to a to představení a víš kdo tam hrál? No ten co hraje ....

Louskáček :(

Ivana4. 11. 2009 11:08

Milá paní Bartolomeo,
děkuji za informaci. To je škoda. Tak snad vyjde prosinec...

Louskáček

Bartolomea4. 11. 2009 11:05

Milá Ivanko,
právě jsem si ověřila z ND, že pan Štípa v listopadu Louskáčka vůbec netančí a až koncem listopadu se máme zeptat, zda bude tančit v prosinci.

Louskáček?

Ivana4. 11. 2009 9:10

Doufám, že bude!

Také to nechápu

Richard Keller3. 11. 2009 23:51

Zdravím všechny fandy.

Také nechápu, proč divadla neuvádějí aktuální obsazení dřív. Jedničkou je opravdu SOP, která obsazení zná již několik týdnů dopředu..

Jinak by mě také zajímalo, jestli bude pan Štípa tančit v nějakém Louskáčkovi během listopadu nebo prosince v ND?
:-)

Všem přeji dobrou noc!

R.Keller

obsazení

Ivana3. 11. 2009 21:39

Zdravím všechny!
Ani já nechápu, proč divadla, a to jak veřejnoprávní, tak i soukromá, svá obsazení nezveřejňují. Je to škoda a vůči divákům, ale i samotným umělcům je to, myslím, nefér. Obsazení se ví dlouho dopředu, tak proč se o něj nepodělit? Nechápu.
Jediná instituce, co vím, která obsazení zveřejňuje se slušným předstihem, je Státní opera. Obvykle je na jejích stránkách obsazení zveřejňováno týden předem, což je vzhledem k dynamice prodeji jejích vstupenek naprosto adekvátní.
Díky na tamějších prknech právě uváděnému nespočetnému množství repríz lyrikálu Kudykam SOP zveřejnila obsazení ostatních představení těsně před, ale i po Kudykam. Tak se stalo, že obsazení pár představení po lyrikálu bylo známo cca měsíc (!!!) předem.
Tváří v tvář tomuto zjištění se ptám, co brání zveřejňování jmen účinkujících ostatním divadlům. Těžko říct, do produkce nevidíme…
Národní divadlo zveřejňuje obsazení den předem, ale často až v den představení. A soukromé divadlo Kalich 40 minut před začátkem. Jakoby diváka obsazení ani nemělo zajímat.
Před několika lety se divák v časopise ND mohl dozvědět, kdy hrají jeho oblíbenci. Speciální rubrika byla věnovaná právě obsazení umělců v tom daném měsíci. Zajímalo by mě, proč už tomu tak není.
Často totiž diváci nechodí „na titul“, ale právě na konkrétního umělce.
Možná není problém v tom, že se divadla bojí, že na tu kterou alternaci by přišlo málo lidí – měla by svým umělcům důvěřovat stejně, anebo je neobsazovat a ponechat alternaci jedinou. Tohle mi přijde jako poněkud pokulhávající výmluva. Podle mě si skutečnost, že lidé nechodí na představení jen kvůli představení jako takovému, ale i/hlavně kvůli umělci, jednoduše neuvědomují. Ano, spoustě diváků je to jedno, možná je jich i většina, ale také jsou tu věrní diváci, kterým to jedno není.

zveřejňování obsazení

Májenka3. 11. 2009 18:51

Moji milí,
absolutně s Vámi souhlasím. Vůbec netuším, proč s obsazením dělají divadla takové "tajnosti" .... Mnozí, ale opravdu mnozí návštěvníci divadel (i muzikálů) mají v plánu navštívit představení kvůli nějakému herci, zpěvákovi, tanečníkovi ... Jsou i mnozí, kteří jdou na představení jen kvůli tomu kterému představení (jeho "slávě", pověsti atd.), ale jsou právě i mnozí, kteří jdou právě kvůli nějakému účinkujícímu. A velmi mě mrzí, že v podstatě bez náležitých kontaktů se člověk nemá šanci dozvědět, kdo bude v nejbližším představení účinkovat. Myslím si, že by vůbec nebyl problém zveřejňovat obsazení tři až čtyři týdny dopředu, zkrátka jakmile se obsazení dá dohromady a samotní účinkující se ho dozví ... Zvěřejnit obsazení cca 12 - 24 hodin před představením je vůči divákům trochu sprosté .... trochu dost. Alespon já to tak vnímám. A pořád nějak nemohu pochopit, PROČ tomu tak je? Je to snad tajné? Je to příliš pracné? .... Nikoli. Podle mého názoru je to čistý nezájem o diváka, lhostejnost v organizačních kuloárech divadel. Zájem o diváka mají choreografové a účinkující, ale lidé starající se o celkovou organizaci (a v některých případech také o propagaci) zřejmě o diváka zájem nemají!
Toť můj názor.
Mějte se hezky a fanfárově :)))))

TERMÍNY LISTOPAD

admin3. 11. 2009 12:10

do sekce aktuálně přidáno představení 21.11. Romeo a Julie NDB

pozdrav

Jana B.3. 11. 2009 8:38

Sestro Bartolomeo, úplně jste mne navnadila na operu Hry o Marii:-))) Již jsem o tomto představení četla a tak Vám moc děkuji za Váš komentář a za další dobrý tip.

Co se týče alternací : také mně se nelíbí utajování protagonistů. Podle mne je to hra na schovávanou, bohužel divadla lákají na představení hvězdami a mají strach, že by na jejich alternace nikdo nepřišel. Což trochu z pohledu tržního hospodářství chápu, ale z hlediska diváka je to opravdu nepěkná hra. V podstatě kupujeme zajíce v pytli:-((( Také chápu, že alternace musí být, ale náhlou změnu by přeci divák pochopil.

Camuskho, ještě jsem zjistila, že Michal tančí 21.11.( může být připsáno do aktualit:-))) v Brně Romea a Julii s Janou Přibylovou. Dokonce jsem si zarezervovala lístky, ale opět mi do toho vlezla oslava narozenin:-((((

poděkování Národnímu divadlu

Bartolomea3. 11. 2009 7:21

ˇ

Moji milí,
včera jsem byla v ND na opeře Hry o Marii a musím se s Vámi podělit o nádherné pocity.
Čisté, dojemné, hluboké!
Moc děkuji ND a vřele doporučuji.
Také jsem napsala poděkování panu řediteli Černému a s Vámi se o ně dělím.
Pana Kodete jako cherografa Her o Marii jsem poprvé viděla spolu s panem Štípou v roli kněze v baletu Romeo a Julie.
Hry o Marii!
Nádherné!
Z celého srdce děkuji Národnímu divadlu a zvláště panu Janu Kodetovi.
Úchvatná choreografie.
Nevím, pane Kodete, zda jste také tak uvažoval, ale vystihl jste mistrovsky největší ďáblovu lest.
Nejprve přesvědčí člověka, že zlo není zlem a pak mu vezme naději na odpuštění.

Vlastně se mi v závěru vybavilo Sólo pro tři.
Hlavní protagonista klesá do hrobu, ale bílá kytara stoupá vzhůru.
Sestra Paschalína umírá, ale její duše je spasena.

Také si, pane Kodete vzpomínám, jak jsme jednou po představení Romeo a Julie čekaly se sestrou Madlen na pana Štípu a Vy jste seděl v salónku ve staré vrátnici v kněžském rouchu.
Pozdravili jsme se a já jsem Vám řekla: "Ale my jsme opravdové."
Vy jste odpověděl: "Já se také snažím být opravdový."........................a to se Vám, pane Kodete, v Hrách o Marii, povedlo!
Děkuji.
Bartolomea

Camushka

Bartolomea2. 11. 2009 17:11

Děkuji, Camushko!

Kdo se směje, vyhrává.:)

co si o tom myslím

Camushka2. 11. 2009 16:17

Milá Bartolomeo, milý fanklube,

systémy ve sféře umělecké mě překvapují čím dál víc...bohužel nemile.
Nejen že je to neuctivé k umělcům a zároveň i k divákům, ale řekněme si to narovinu...kultura je byznys jako všechno ostatní, finance jsou do umění investovány a taktéž z něj plynou. Proto mi nejdou určité postupy vůbec na rozum.
Kdyby bylo obsazení známo třeba měsíc dopředu, diváci by si zabukovali lístky na představení, která stoprocentně chtějí vidět a mají jistotu, na čí výkon jdou. Myslím, že by to určitě zvedlo návštěvnost, protože spousta lidí se orientuje podle toho, kdo hraje a mnozí si ten drahý lístek nekoupí už jen z toho důvodu, že nechtějí riskovat, že budou dvě hodiny koukat na člověka, kterého zrovna moc nemusejí.

Co se týče autogramiády, je to naprosto stejný případ...kdyby bylo známo, kdo hraje a udělala se na dotyčné osobnosti lákavá reklama, bylo by stoprocentně našlapáno.

Nezní to sice moc etické, ale tak to prostě v tržním hospodářství chodí. Divadla si podle mého názoru ubližují špatnými postupy samy. Moc to nechápu. Do divadel se příliš mnoho peněz nevráží, a proto kdybych já vedla divadlo snažila bych se vytřískat peníze, kde se dá. Bylo by to lepší jak pro samotné divadlo, tak pro jeho herce a další pracovníky. Zároveň by to bylo i výhodné pro diváka, vzhledem k vysoké konkurenci v oblasti kultury vůbec (čím větší konkurence, tím širší nabídka a nižší ceny).

Tak to by bylo asi všechno :-))))
Mějte se a smějte se ;-))

Co si o tom myslíte?

Bartolomea2. 11. 2009 9:58

Milý fanklube!

V sobotu jsem zcela náhodně zjistila, že se v divadle Kalich bude konat autogramiáda, ale vtipné bylo, že ještě v pokladně nevěděli, kdo vlastně bude účinkovat.
Příjde mi to jako neúcta k účinkujícím a k divákům současně.
Obsazení se v divadle Kalich vyvěšuje až 40 minut před začátkem představení.
Měla jsem povinnosti, ale chtěla jsem panu Štípovi udělat radost, a tak jsem se aspoň na otočku sebrala a zavezla mu do divadla květiny.

Nevím jak se na to díváte Vy, ale přece všichni máme nějaký plán a i tanečníci a umělci mají nějaký plán termínů.
Jistě může přijít nemoc nebo něco jiného, jako u všech jiných profesí, pak se tedy dá nahlásit změna.

Jen všeobecně se ptám, není pro umělce takto nezveřejněná autogramiáda zklamáním?

Verše

Richard Keller1. 11. 2009 22:20

I já musím konstatovat - sestro Bartolomeo - krásný verš, krásná slova!

Jinak blahopřeji k 6000 návštěvě!

:-)

proč?

cailin.grian1. 11. 2009 13:27

Bartolomeo, to je moc hezký verš. Já si myslím, že tomu je taky, protože naši politici nejsou úplně fandové do baletu a tance, radši budou podporovat to co oni mají rádi a vůbec je to společností. Podle mně chodí do divadla strašně málo lidí.

6000 návštěv

Ivana31. 10. 2009 19:51

Pane Štípo, gratuluji k šestitisícovce! :)

:))

Bartolomea31. 10. 2009 19:02

....a máme 6000 návštěv:))

Proč tomu tak je?

Bartolomea31. 10. 2009 18:00

Proč tomu tak je?
Možná proto, že se naše společnost naučila smýšlet tržně.
Copak se dá láska k baletu a láska vůbec kupovat nebo prodávat?

Kdo by chtěl za všechno, co má v domě, koupit lásku, sklidí svrchovanou hanbu.
Píseň písní

Taneční důchod

Richard Keller31. 10. 2009 15:50

Právě jsem shlédl video o "baletním odcházení" a opravdu mě to zarmoutilo. Celý život se tanečníci dřou a ve staří jsou z nich lidi, kteří skončí někde v supermarketu u pokladny..
Proč tomu tak je?

video

cailin.grian31. 10. 2009 15:01

Tak jsem se znova podívala na to video, viděla jsem ho už v televizi. Je to docela síla, když si člověk uvědomí, jaká situace u nás ve státě je a co asi musejí zažívat tanečníci, když musejí odcházet. Myslím si, že by toto video měl vidět každý, kdo pochybuje o tom, že si tanečníci zaslouží nějakou rentu - důchod a kdyby ještě pochybovali nahnala bych je do baletního sálu, třeba by změnili názor.